Prezentujemy zarejestrowane w VAERS tzw. działania niepożądane szczepionek.
Analizy w Pulpitach Informacyjnych (Dashboards) zostały przygotowane przez Ekspertów A360 dla Ogółu Społeczeństwa i Specjalistów.
1. Rekomendujemy obsługę Dashboard w widoku na pełnym ekranie (ikonka <-->).
2. Filtry pozwalają zawęzić kryteria wyszukiwania do danej substancji / związku chemicznego.
3. Filtry pozwalają na jedno lub opcjonalnie wielokrotny wybór.
4. Filtry można zaznaczać i odznaczać w zależności od potrzeb (wielokrotny lub jednokrotny wybór).
5. Na wyświetlanych Danych po najechaniu kursorem mogą pojawiać się dodatkowe informacje uzupełniające.
6. Na wyświetlanych wykresach i danych poprzez zaznaczenie informacji można także zawęzić kryteria wyświetlania dla danego zaznaczenia.
7. Po zaznaczeniu na wykresie danej powrót do poprzedniego widoku jest możliwy po ponownym jej wybraniu.
8. W przypadku zbyt dużej ilości wyborów i braku możliwości zorientowania się w łańcuchu wybranej informacji, zawsze można nacisnąć przycisk "Resetuj Filtry".
9. Przycisk "Resetuj Filtry" przywraca filtry i zaznaczenia do pierwotnych ustawień.
10. W przypadku danych w angielskiej wersji językowej wystarczy zainstalować oryginalne "pluginy" dla używanej przeglądarki.
Wybranie filtrem i zaznaczenie szukanej substancji/związku powoduje dostęp do KARTY SZCZEGÓŁOWYCH DANYCH za pomocą przycisków.
VAERS jest jednym z elementów wieloaspektowego podejścia CDC i FDA do monitorowania bezpieczeństwa po tym, jak szczepionki są licencjonowane lub dopuszczone do stosowania. Istnieje wiele, uzupełniających się systemów, których CDC i FDA używają do przechwytywania i walidacji danych z różnych źródeł. VAERS został zaprojektowany w celu szybkiego wykrywania nietypowych lub nieoczekiwanych wzorców zdarzeń niepożądanych, określanych również jako „sygnały bezpieczeństwa”. Jeśli w VAERS zostanie znaleziony możliwy sygnał bezpieczeństwa, przeprowadzana jest dalsza analiza z innymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak program CDC’s Vaccine Safety Datalink (VSD) i Clinical Immunization Safety Assessment (CISA) lub w systemie FDA BEST (Biologics Effectiveness and Safety). Systemy te są mniej dotknięte ograniczeniami spontanicznych i dobrowolnych sprawozdawczości w VAERS i mogą lepiej ocenić możliwe powiązania między szczepieniem a zdarzeniami niepożądanymi.
Raporty VAERS mogą zawierać informacje, które są niekompletne, niedokładne lub zostały zweryfikowane w sposób naukowy. Raporty do VAERS mogą być również stronnicze wynikające np. z przeświadczenia lekarza. W rezultacie istnieją ograniczenia w jaki sposób dane mogą być wykorzystywane do celów naukowych. Dane z raportów VAERS powinny być zawsze interpretowane z myślą o tych ograniczeniach.
Dashboard został wykonany przez Ekspertów A360 oraz zostały zagregowane dane dochowując najwyższej staranności. Grupa A360 nie ponosi odpowiedzialności za dostarczane dane przez światowe, europejskie i krajowe instytucje. Dane mają charakter poglądowy w celach wnioskowania.
Najważniejsze względy i ograniczenia danych VAERS:
Dashboard został wykonany przez Ekspertów A360 do korzystania z jego zasobów bezpłatnie.
Dashboard powstał w ramach realizacji pracowniczego, społecznego programu A360 o nazwie “Leki i Suplementy” oraz “Zdrowie Dzieci na 360”, w trybie wolontariatu współpracujących analityków oraz informatyków.